Židovský hřbitov

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 20 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Mezi obcemi Svobodné Hamry a Dřevíkov si můžete prohlédnout lesní židovský hřbitov, který byl založen po roce 1740. Pro svůj účel byl používán do roku 1940, později upraven a prohlášen za kulturní památku.

V první polovině 18. století se v nedalekém Dřevíkově usadila židovská menšina. Hřbitov byl založen po roce 1740; v roce 1860 byl přestavěn a rozšířen. Původně se na hřbitov vcházelo z druhé strany, proto jsou starší náhrobky ke vstupu obráceny zadní stranou. Při přestavbě byla vstupní brána umístěna ve směru od vesnice.

Trasa od areálu muzea v přírodě Veselý Kopec k židovskému hřbitovu je dlouhá 1 300 metrů a bude vám trvat přibližně 20 minut. Projdete přes parkoviště u Veselého Kopce vzdáleného od areálu muzea v přírodě 250 metrů a budete pokračovat po silnici až k rozcestí, které vede doleva na Dřevíkov a doprava na Svobodné Hamry. Dáte se doleva a zhruba po 20 metrech odbočíte doprava na polní cestu, která vás dovede až k lesnímu židovskému hřbitovu.

Tato procházka není fyzicky náročná a zvládnete ji klidně i se svým domácím mazlíčkem a kočárkem. Pouze při nepříznivém počasí je třeba počítat se stavem polní cesty.